My photo
Ontario, Canada
I am a wife, mother and grandma who enjoys the many aspects of homemaking. A variety of interests and hobbies combined with travel keep me active. They reflect the importance of family, friends, home and good food.
Cook ingredients that you are used to cooking by other techniques, such as fish, chicken, or hamburgers. In other words be comfortable with the ingredients you are using.
--Bobby Flay

For Your Information

Please watch this area for important information like updates, food recalls, polls, contests, coupons, and freebies.
  • [January 15, 2016] - It's National Soup Month so this month's posts will focus on soups. Yum!
  • [February 1, 2016] - An interesting report on why you should always choose organic tea verses non-organic: Toxic Tea (pdf format)
  • Sticky Post - Warning: 4ever Recap reusable canning lids. The reports are growing daily of these lids losing their seal during storage. Some have lost their entire season's worth of canning to these seal failures!

Popular Posts

Monday, March 30, 2009

Frugal Kitchens 101 - Energy Use of Small Kitchen Appliances

Frugal Kitchens 101
Most modern homes have numerous small electric appliances but few home cooks consider the cost of operation of these appliance. The cost of cooking does add to the overall cost of the meal so should be included when calculating your food costs to give you a good idea of how much your food actually costs. Choosing the right electric appliance can save you money. For example one of my slow cookers (an appliance often recommended for saving time) is 325 W (4¢ per hour) while my large burner is 2000 W (24¢ per hour) so on the surface it looks like the slow cooker is the better deal. However, the slow cooker would cost 24 - 32¢ to use for 6 to 8 hrs, quite common with slow cooked meals. The pressure cooker can cook the same meal in under 45 minutes using the big burner for a total cost of 18¢. If you use a slow cooker 3 times a week you could save $9.36 per year or 77,922 kW. It's not a large savings but it is a savings and with today's rising energy costs combined with a greater environmental awareness every kW counts! Where am I getting these figures?

I'm so glad you asked because it's time to do a little math. Don't worry, this simple equation for calculating the cost of operation for appliances is quite painless to master. This math will help you choose the right appliance for the desired results and may even help you weed out some of those high costing appliances while saving you money on your food prep.

To calculate the cost per hour for electrical appliances you will need: your electric bill and the wattage of the appliance. On your electric bill there will be the cost per kWh (ours is currently 5.6¢ per kWh). There may be a cost adjustment (CA) to account for electricity lost as it travels through the lines to your house (ours is 1.092). Finally there will be service charges. Ours are about 56% of the bill and electric use affects all the service charges so in reality our cost per kWh is 11¢. Next look for a label on your appliance that gives the specs. On that label there will be the wattage usually expressed as a number followed by W. What you need to do is convert W to kW so you divide this number by 1000. Now you have to multiply the kW by the CA by the cost per kWh by hours used so the equation looks like this:

W/1000 x CA x cost x hours used = cost per hour

Example 1: My large burner is 2000 W and I have it on for 1 hour.

2000/1000 x 1.092 x .11 x 1 = 24¢ per hour

Example 2: My large burner is 2000 W and I have it on for 15 minutes.

There are 60 minutes in an hour so 15/60 = .25

2000/1000 x 1.092 x .11 x .25 = 6¢ per 15 minutes


2 food lovers commented:

thecookinghusband.com said...

Thank you for the kind note on my blog. I really love your site and added you to my RSS feed. Have a great day!

Garden Gnome said...

You are quite welcome :) I enjoyed your blog and will visit again. Thanks for adding my blog to your feed.

Take care,